Tutaj jesteś

Działalność gospodarcza bez rejestracji

7 stycznia 2020 Biznes i finanse


Założenie własnej działalności gospodarczej to nie tylko wiele udogodnień, ale i obowiązków. Jako właściciele sami narzucamy sobie tempo pracy, obowiązki, sami też decydujemy o sposobach rozwoju.

Niezależność

Własna firma to idealny sposób na zapewnienie sobie niezależności. Jednak założenie jej, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy i nie jesteśmy pewni swoich możliwości, bywa kłopotliwe. Prowadzenie przedsiębiorstwa to bowiem wiele dodatkowych kosztów, których wysokość może zabić niejednego początkującego biznesmena. Z pomocą przychodzi polskie prawo, które pomaga takim osobom wejść na rynek ze spokojem. Działalność bez rejestracji pomaga dokładnie zbadać branżę i sprawdzić, czy to co chcemy robić faktycznie przełoży się na zyski. Po takim okresie próbnym, decyzja o założeniu działalności gospodarczej jest dużo łatwiejsza.

Ale czy trzeba spełnić jakieś warunki, by móc skorzystać z tego udogodnienia?

Oczywiście, że tak. Pierwszym podstawowym warunkiem jest nie przekraczanie w żadnym miesiącu prowadzonej działalności kwoty przychodu wynoszącej 50% minimalnego ustawowego wynagrodzenia za pracę na umowę o pracę. Limit jest więc bardzo niski, dodatkowo w miesiącu, w którym kwota naszego przychodu przekroczy narzucony limit, zobowiązani jesteśmy do zarejestrowania naszej działalności i opłacania wszystkich obowiązkowych składek. Drugim warunkiem braku rejestracji takiej działalności jest niewykonywanie działalności gospodarczej w przeciągu ostatnich 60 miesięcy.
Należy tutaj pamiętać, że przedsiębiorca, niezależnie od kwoty uzyskiwanego przychodu, musi opłacać podatek dochodowy, który płaci się od miesięcznych przychodów. Nie ponosimy natomiast kosztów VAT oraz składek ZUS, wśród których sama składka zdrowotna wynosi około 300 złotych.
Ustawodawca, również dla osób prowadzących działalność gospodarczą, przygotował szereg ulg i udogodnień. Tak więc nie musimy od razu martwić się ponoszeniem całości składek ZUS, istnieje możliwość kompletnego uniknięcia ich opłat, lub, w późniejszym okresie zmniejszenia ich. Dodatkową formą oszczędności w przedsiębiorstwie jest wybór optymalnej formy opodatkowania. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności możemy wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, kartę podatkową bądź ryczałt. Każda z nich ma swoje własne jasno określone zasady i wiąże się ze szczegółowo ustalonymi stawkami. Najczęściej stosowaną formą opodatkowania u polskich przedsiębiorców jest opodatkowanie na zasadach ogólnych, potem podatek liniowy. Najmniej, ze względu na mniejszy zakres stosowania, stosowana jest karta podatkowa.

przenośniki

Redakcja audionote.com.pl

Redaktorzy audionote.com.pl to zespół ekspertów, którzy z pasją i zaangażowaniem tworzą treści na temat biznesu, finansów, wnętrz, mody, urody i lifestyle. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych, rzetelnych i inspirujących artykułów, które odpowiadają na potrzeby i zainteresowania naszych czytelników.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?