Wizyta w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym to okazja do poprawienia urody i samopoczucia. Jednak równie ważna jest pielęgnacja domowa. Jest wiele czynników, które mają wpływ na wygląd skóry. Do wewnętrznych można zaliczyć poziom hormonów, dietę, choroby, uwarunkowania genetyczne, natomiast do zewnętrznych należą jakość wody i powietrza, stosowane kosmetyki, promieniowanie UV lub temperatura. Nie na wszystkie można wpłynąć, jednak wciąż pozostaje wiele innych możliwości, aby zadbać o skórę. Błędy urodowe, popełnianie są na skutek niewiedzy lub czasami lenistwa. Jednak unikając ich, jakość skóry zdecydowanie poprawi się, a niedoskonałości będą mniej widoczne, a nawet całkowicie znikną. Oto kilka porad, które warto stosować podczas codziennej pielęgnacji:
Odpowiednio dobrane kosmetyki
Podstawowe typy cer to: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Dodatkowo można dodać cechy takie jak: naczyniowa, atopowa, wrażliwa, trądzikowa, starcza, dojrzała. Każda z nich potrzebuje innych składników aktywnych. Działając nieodpowiednio dobranym preparatem, można pogorszyć stan skóry i zniszczyć barierę ochronną. Kosmetolog lub dermatolog z pewnością określi typ skóry i dobierze odpowiednie kosmetyki.
Demakijaż
Niezmywanie makijażu to jednej z najczęstszych błędów. Na zanieczyszczonej skórze pojawia się więcej zaskórników, zmarszczek, a twarz wygląda na zmęczoną i jest pozbawiona blasku. Dlatego warto wprowadzić tą czynność do codziennej pielęgnacji.
Zbyt mocny makijaż
Od czasu do czasu można pozwolić sobie na bardziej podkreślone oko, kryjące podkłady lub mocniejsze konturowanie. Jednak stosowanie ciężkiego makijażu na co dzień, nie jest dobre dla cery. Skóra nie oddycha, a „ciężka maska” dodaje kilku lat.
Peelingi
Oczyszczają pory, usuwają martwy naskórek, poprawiają wygląd skóry oraz spłycają drobne zmarszczki. W warunkach domowych można przygotować peelingi drobno- lub gruboziarniste. Tutaj przysłowie co za dużo to nie zdrowo idealnie się sprawdza. Cykl naskórkowy trwa ok. 28 dni, czyli w tym czasie komórki przechodzą z warstwy podstawnej do warstwy rogowej naskórka. Dlatego aby nie zaburzyć procesów komórkowych nie należy wykonywać peelingów częściej niż raz w miesiącu.
Kremy z filtrem UV
Nawet w zimie lub podczas pochmurnej pogody skóra narażona jest na szkodliwe działanie promieni UV. Fotostarzenie, plamy starcze, powstawanie wolnych rodników to tylko niektóre negatywne skutki niestosowania kremów z filtrem UV. Należy pamiętać, aby codziennie stosować fotoochronę.