Zegarki w XXI wieku to bardzo popularny dodatek. Zakładane są nie tylko do eleganckich kreacji, ale również do tych codziennych, nieoficjalnych. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się zegarki automatyczne. Ich działanie jest dość charakterystyczne, zapewne stąd tak szerokie zaciekawienie takimi modelami. W jaki sposób działa zegarek automatyczny? Czym się charakteryzuje i jak jest zbudowany? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
W jaki sposób działa zegarek automatyczny?
Zegarki automatyczne działają w dość charakterystyczny sposób. Przede wszystkim mają one wbudowany rotor, który dla wielu znany jest lepiej jako wahnik. W praktyce jest to niewielki element, którego głównym zadaniem jest nieustanne obracanie się. Dzięki temu naciągana jest sprężyna napędowa. Jest to możliwe, pod warunkiem, że osoba wykonuje dowolne ruchy ręką- nawet te minimalne. Za podtrzymywanie wahnika odpowiada łożysko kulkowe, które obraca się w wyniku ruchu nadgarstka. Nie bez znaczenia jest także sworzeń mimośrodkowy- wykorzystuje on siłę grawitacji. Zegarki automatyczne mają zatem dość skomplikowany mechanizm. Niekiedy może dojść do sytuacji, w której konieczne okaże się wykonanie ruchu, aby uruchomić pracę urządzenia.
W jaki sposób zbudowany jest zegarek automatyczny?
Jeśli chodzi o zegarki automatyczne- ich budowa jest nieco bardziej skomplikowana niż urządzenia oparte na mechanizmie kwarcowym. Przede wszystkim wyróżnić musimy trzy główne elementy. Pierwszy z nich to mechanizm naciągu, który posiada sprężynę główną- odpowiada za zasilanie urządzenia. Drugą kluczową częścią jest przekładnia wskazań poruszana wskazówkami. Jest ona odpowiedzialna za to, by przenosić siłę. Ostatnim elementem jest koło balansowe- to właśnie ono utrzymuje dokładność pomiarów, co dla zegarka ma niemalże kluczowe znaczenie. Zegarki automatyczne charakteryzują się także zapadką. W konsekwencji są one znacznie masywniejsze od modeli, które nakręcane są w sposób ręczny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wewnętrzna budowa ma bezpośredni wpływ na elementy zewnętrzne. Zegarki automatyczne wyróżniają się bowiem grubymi i stosunkowo wysokimi kopertami. Ta nieco bardziej skomplikowana budowa powoduje, że konieczna jest nieco większa przestrzeń. Wiąże się to z dodaniem automatycznego naciągu i wahnika. Te niesamowite modele zachwycają pod każdym względem.