Posiadanie konta w banku ułatwi załatwienie wielu codziennych spraw. Na rachunek osobisty będzie wpływać twoje wynagrodzenie, a jeśli zdecydujesz się na bankowość elektroniczną, możesz wygodnie płacić swoje rachunki. Sprawdź, jak założyć konto w banku i ile trwa ta procedura.
Wizyta w oddziale
Najbardziej popularnym sposobem na to, by założyć konto w banku, jest wizyta w konkretnej placówce. Aby to zrobić, konieczne jest posiadanie dowodu osobistego – w tradycyjnej formie lub w telefonie komórkowym. Założenie konta trwa kilkanaście minut i środki na nie można wpłacić od razu. Podczas rozmowy z doradcą bankowym możesz wybrać konkretny rodzaj konta, dopasowany do swoich potrzeb. Do każdego konta wydawana jest karta bankomatowa. Konto może posiadać dwóch równouprawnionych właścicieli, ale jeśli wolisz, możesz ustalić pełnomocnika ogólnego do konta, który będzie mógł wykonywać określone czynności. W trakcie rozmowy z doradcą możesz też wydać dyspozycję na wypadek śmierci. Wtedy zgromadzone przez ciebie środki będą przekazane konkretnej osobie niezależnie od postępowania spadkowego.
Internet
Wiele banków oferuje również możliwość założenia konta przez internet. Wtedy wszystkie dane uzupełniasz w formularzu samodzielnie, a dokumenty do podpisania przywozi ci kurier. Przesyłkę będziesz musiał odebrać osobiście, bo kurier musi zweryfikować twoją tożsamość. Czasem także weryfikacja może odbyć się na podstawie przelewu – musisz jednak posiadać konto w innym banku, by móc to zrobić. Najprościej jest założyć kolejne konto w tym samym banku. Wystarczy, że zalogujesz się do systemu bankowości elektronicznej i wybierzesz kolejny produkt.
Jak wybrać konto dla siebie
Kiedy szukasz odpowiedniego konta dla siebie, zastanów się, jakich udogodnień najbardziej potrzebujesz. Jeśli będziesz korzystać z bankowości online i w ten sposób obsługiwać konto, jego prowadzenie może być darmowe. Pomyśl też, czy będziesz korzystać z gotówki w obcej walucie i wykonywać przelewy walutowe – do tego powinieneś dopasować swoje konto. Podobnie rzecz ma się z kartą do rachunku – może służyć jedynie do płacenia w sklepie i wypłaty środków z bankomatu. Czasem jednak dodatkowo może pełnić funkcję karty kredytowej. Porównaj, jakie opłaty i prowizje wiążą się z posiadaniem rachunku w danym banku. Dowiedz się również, czy możesz bezpłatnie korzystać ze wszystkich bankomatów, czy za wypłatę w obcym bankomacie będziesz dodatkowo płacić. Niektóre banki premiują także klientów za lojalność albo dokonywanie płatności bezgotówkowo. Dowiedz się, czy dzięki temu możesz otrzymać voucher, bon albo nawet zwrot środków. Możliwe, że do konta osobistego będziesz chcieć założyć także rachunek oszczędnościowy. Sprawdź, jakie jest jego oprocentowania i czy możesz swobodnie (bez opłat) przelewać środki pomiędzy swoimi kontami. Wiele stron internetowych udostępnia rankingi kont osobistych oraz porównywarki. To pomoże ci podjąć właściwą decyzję. Na stronie chwilowkomat.com znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Ile kont może mieć jedna osoba
Polskie prawo nie wprowadziło żadnych ograniczeń w zakresie liczby posiadanych kont. Obowiązek posiadania rachunku mają przedsiębiorcy. Osoby fizyczne nie muszą w ogóle mieć konta, ale mogą też założyć ich wiele. W praktyce większość osób posiada rachunek osobisty, na który otrzymuje wynagrodzenie i rachunek oszczędnościowy, na którym gromadzi środki. Niektórzy jednak posiadają dodatkowo jeszcze jedno konto osobiste, na które przelewają co miesiąc określone pieniądze, by to je wydawać na przyjemności i zakupy. Jeśli sporo zarabiasz i boisz się, że ktoś ukradnie twoją kartę, załóż drugie konto. Możesz na nie przelać część pieniędzy i z kartą do tego konta poruszać się poza domem. Pamiętaj jednak o tym, by zweryfikować opłaty za swoje konta. W przypadku posiadania kilku kont, z prowizji może uzbierać się całkiem spora kwota. Ponadto miej porządek w dokumentacji, by wiedzieć, jakimi środkami dysponujesz na swoich rachunkach. jak zalozyc konto w banku